Компрометиран ли е протестът, обясняват експерти
"Няма условия за национална стачка", казва в интервю за "Преса" председателят на националния стачен комитет на КНСБ Валентин Никифоров.Поводът за интервюто с него е няколкото протеста, които се организират на 20 ноември. Очаква се три митинга да тръгнат от различни места на столицата и да се обединят пред парламента. Едните са участниците от "Ранобудните студенти", които освободиха СУ "Климент Охридски", но продължават да изразяват недоволството си. Те ще се съберат пред Народното събрание в 11.00 часа.
В този час тръгва и протестна демонстрация от централата на КНСБ. Участниците в него ще минат край Министерството на здравеопазването, Министерския съвет и накрая ще стигнат до парламента.
Протестен митинг организират и таксиметровите шофьори. Те ще се събират в 12.00 часа пред храм-паметника „Александър Невски".
Никифоров посочва, че националният митинг шествие на 20 ноември е в отговор на волята на членовете и симпатизантите на КНСБ - проучване показва, че над 51% от тях очакват национални синдикални действия. "Искаме да се чуе гласът на работеща България за по-високи заплати и сигурност. Целта ние да обявим своите справедливи социално-икономически искания, които представихме в тристранния съвет, но голяма част от тях не намериха място в проектобюджета", посочва Никифоров. И допълва,че нагласа за национална стачка няма. Само 18% от синдикалните членове са за ефективна стачка.
"Компрометирани протести"е коментарът и на "Монитор". От изнесените факти вчера от социалния министър Хасан Адемов стана ясно, че всяка стъпка на управляващите е съгласувана със заинтересованите институции и най-вече със синдикатите.
Затова организираният днес протест от страна на КНСБ е твърде подозрителен. Ранобудните студенти досега не са имали искания, свързани с осигуряването на по-добро образование. Скандиранията им за оставка на правителството създават впечатлението, че са под влияние на политически сили, които целят дестабилизация. В исканията на шофьорите на таксита пък няма единност.
Това, което се очаква, няма да е истински протест, а инерция на нещо, което нито е било добре обмислено, нито добре организирано. В същото време се вижда, че правителството с действията си успешно решава належащите проблеми, готово е за допълнителен диалог и най-вечене дава признаци, че смята да отстъпи пред компрометирани протести.
"Стандарт" дава място на две реакции по повод на протестите. Първото е на Сергей Станишев, лидер на БСП: Беше разпространено искане на КНСБ за промени в доходите и в различни социални сфери. От 30 искания 19 бяха в процес на реализиране, вече реализирани или заложени в бюджета.
Второто е на Пламен Димитров, президент на КНСБ: Намерението на управляващите да въведат отстъпване на данък върху доходите няма да повлияе на шествието ни, защото ние имаме искания и за замразяване на пенсионната възраст за по-дълъг период, за увеличаване на бюджетните заплати. Внесохме вече нашите искания в парламента.
Източник dnes.bg
Коментари
Публикуване на коментар