Служебния кабинет ще управлява дълго; Оставката на Бойко Борисов е рисков ход за предизвикване на избори; Българската пролет" пукна"
Преглед на печата на 21 февруари 2013 г.
Основен акцент в прегледа на печата е оставката на премиера Бойко Борисов. Анализатори прогнозират какви са възможните варианти, след като днес той официално сдаде властта."Сега не се вижда рационално лидерство, което да издърпа страната напред. За голямо съжаление не виждам такова и в лицето на основната опозиционна партия, откъдето не правят нищо друго, освен да потриват ръце, мислейки, че властта ще им дойде на принципа на махалото. Това няма да се случи!", коментира политологът Димитър Аврамов пред "24 часа".
Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията: "Оставката на Бойко Борисов е рисков ход за предизвикване на избори. Същевременно този ход му дава инициатива. Но какво точно ще стане е малко рано да се каже." Огнян Минчев, политолог: "Най-вероятният изход от тази политическа криза е неубедителен резултат от парламентарните избори, който ще доведе до създаване на пъстра коалиция от мераклии за власт, но не за да управляват ефективно държавата, а по други причини." Михаил Константинов, математик: "Вариантите за изход от изборите отново се въртят около ГЕРБ и БСП. За мен изненадата ще е нов политически субект, роден от народните движения в момента. Но ако искат 50% участие във властта, нека първо четат конституцията. Нарушат ли я, това се нарича национално предателство."
"Българската пролет" пукна", коментира "Сега". Само за седмица страната влезе в ситуация, в която не може да се направи прогноза какво ще се случи в следващите 10 часа. Към този час днес властта се търкаля по улицата и никой не иска да се наведе и да я вземе. Друга особеност на настоящите протести, които заплашват да продължат, защото новият служебен кабинет - какъвто и да е той, ще встъпи в длъжност с много къс кредит на доверие, е, че са хаотични и без ясно изразени послания. Това са протести, диктувани от мизерията, и те ще се възпаляват отново и отново при още по-тежките икономически трудности, които предстоят в страната. Преди 16 години българите ротестираха, защото искаха да влязат в ЕС. Сега протестират, защото не искат да бъдат граждани на ЕС само формално, а реално - като стандарт на живот, като истинска пазарна икономика и конкурентна среда, в която няма монополи. Лошото е, че у нас монополите станаха фалшив синоним на либерализацията. Както и демокрацията стана фасада на олигархичното задкулисно управление.
"Президентът - последна надежда", коментира "Труд". Изборите може да задълбочат, вместо да разрешат кризата. Защото това е криза на цялата политическа система. Криза на представителната
демокрация. Криза на държавността. Трябва да си върнем демокрацията и държавата. Но това може да стане само по демократичен и правов начин. Победилият народен гняв трябва да роди разум, а не разрушителни страсти. Последната надежда е президентът. В негови ръце са не само служебният кабинет и изборите, а и гражданският амвон на нацията. Ако той не застане час по-скоро зад него, ще стане част от проблема. А победителите ще са губещи.
"Този служебен кабинет ще управлява дълго", прогнозира в "Стандарт" Георги Марков, бивш конституционен съдия. "Аз не виждам следващият парламент да направи бързо кабинет. А дотогава ще функционира служебният кабинет. Мисля, че сега ще има една поредица от парламентарни избори, по простата причина, че в България сега няма спасител. Преди спасителят бе СДС, в по-ново време - царят, след това Борисов. Сега всички са били в играта и никой не е достатъчно силен, никой не иска да прави коалиция с никого. И мисля, че президентът Плевнелиев ще изпадне в една много тежка ситуация", смята Марков. По думите му кризата не е само политическа, а и социална. "За мен големият въпрос е дали България под егидата на президента ще седне на една маса да говори за това, дали политическите сили ще постигнат консенсус. Ние сме социална държава, както изисква конституцията. Или ако не сме, тя да се промени. Не може да имаме пенсия 75 евро! Има неща, които са вече под екзистенц минимума. И партиите трябва да се съсредоточат върху това", допълва Марков.
"Свърши телевизионната приказка на измисления герой Борисов", казва в интервю за "Сега" социологът Цветозар Томов. Според него това, което срина популярността на Бойко Борисов, е реалността. Борисов е измислен герой в телевизионна приказка. Тази приказка започна да звучи все по-неправдоподобно на хората. И това е естественият край на политическата кариера на Борисов.
Не е изключено скоро да узнаем, че и финансовата стабилност и бюджетна дисциплина са били един мит, поддържан само в медийното пространство. Томов посочва, че основното, което трябва да се промени в България, е властта да допусне контрол върху себе си. В България няма работещи институции, които да позволят граждански контрол върху властта. Именно затова правителството падна в резултат на единствената форма на граждански контрол, която няма как да бъде забранена - бунта на улицата. Граждани от инициативните комитети потвърдиха досегашните си искания въпреки оставката на кабинета "Борисов" и твърдо обявиха, че протестите продължават, пише "Сега". Свикване на Велико народно събрание, което да промени конституцията и политическата система, мажоритарен вот, възможност за отзоваване на депутатите, 50% гражданско участие във всички регулаторни органи. С тези искания хората ще излязат и тази неделя на улицата, където "ще е цяла България".
92% от българите подкрепят протестите, показват национални сондажи на общественото мнение на всеки 48 часа на "Галъп интернешънъл", коментирани в "Преса". Само 3% не ги подкрепят. До момента някакво участие поне в един от протестите декларират 16% от гласоподавателите, или близо 800 хиляди души. Протестният потенциал е три пъти по-висок от реализирания досега. Това означава, че ако не беше подадена оставката на правителството, то най-вероятно идващата неделя стотици хиляди граждани щяха да са по улиците и площадите на цялата страна. Към края на 19 февруари 47% от гласоподавателите се обявяват за оставката на Бойко Борисов, а 39% - против.
Източник dnes.bg
Коментари
Публикуване на коментар